ГО “Центр дослідження та відродження Волині”

У «Ладомирії» розповіли про старовинні методи фарбування крашанок до Великодня

У етнопарку «Ладомирія» тривають приготування до Великодня.

“Наші господині зібрали рецепти, поради, спогади дідусів і бабусь та нафарбували крашанок. Колись, як розповідають місцеві старожили, яйцям кольору надавали лише натуральні фарбники. А було це так: на ніч, до прикладу, в окропі замочували сіно. Потім в ту пофарбовану водичку клали варені яйця. І вони, відповідно, набирали на себе жовтенького кольору. Ми зробили так само, а ще використали цибулиння, і спробували кропиву.  Господині кажуть, що фарбувати можна і в соломі, сушеному лататті, корі дуба чи яблуні. Пізніше використовували сік моркви та буряка. Щоб колір був яскраво вираженим – тримати треба у воді якнайдовше”, – розповідають музейники.

В етнопарку додають, що це все складові дослідження і відродження українських традицій та звичаїв під назвою #жива_історія.

Також музейники досліджували крапанки як частину великоднього кошика українців.

“Так, для виготовлення крапанки писачком закрапують лише місця, що повинні залишитися незафарбованими. Майстрині кажуть, що можна капати віск безпосередньо свічкою або використовувати підручні матеріали – канцелярську кнопку чи булавку. Потім яйце занурюють у найсвітлішу фарбу, знову капають віск. Таким чином роблять плямки від найсвітлішого до найтемнішого. Після всіх кольорів знімають віск, нагріваючи яйце над свічкою”, – зазначають у Ладомирії.

Про інші традиції та звичаї у музеї вже готують матеріали.